Blog

Yeni Kişisel Bakım Trendi: “Uyku Bakımı”

06/10/2021

Son birkaç yılda, kendimize zaman ayırma ve kişisel bakımımıza öncelik verme konusunda çok daha iyi bir hale geldik. Ancak çoğumuzun hala mücadele etmeye devam ettiği bir alan var o da “uyku”. Genellikle sorunlar yeterince uyuyamamak ya da uykudan uyandığımızda bile hala yorgun hissediyor olmak. 

“Sleep care is the new self-care.” trendi, uykuya ve uykumuzun kalitesine ayırdığımız vaktin, cilt bakımına ayırdığımız vakitten daha fazla olması gerektiğini vurguluyor. Çünkü iyi bir uyku sadece ruh halimizi etkilemez. Sağlıklı bir metabolizma ve bağışıklık sistemi için yeterince uyku uyumak son derece kritiktir. Yapılan araştırmalar, uyku eksikliğinin diyabet, kalp hastalığı ve virüslere maruz kaldıktan sonra hastalanma riskinizi artırdığını gösteriyor. Uzmanlar yetişkinlerin günün ortalama 7-8 saatini uykuda geçirmeleri gerektiğini söylüyorlar. 

Uyku problemi yaşıyorsak uykumuzun kalitesini artırmak için çeşitli yöntemler deneyebiliriz. Son yıllarda özellikle yenilikçi ve yaratıcı markaların geliştirdiği yastık spreyleri, güzellik yastıkları, yatak odaları için geliştirilmiş özel uçucu yağ karışımları, buhurdanlar veya difüzörler ilk akla gelenler. Aynı zamanda uyku öncesi Calm ve Meditopia gibi geliştirilen bazı uygulamalarla uyku yogası ya da uyku meditasyonu yapabilir, uyku çayları ile bitkilerin yatıştırıcı gücünden faydalanabiliriz. Tüm bu uygulamalar hem uyku kalitemizi arttırmayı hem de uyurken cildimizi korumayı amaçlıyorlar. 

Rahat bir uyku için yapabileceklerimizi gelin biraz daha detaylı olarak inceleyelim:

1. Adım: Uyku Rutini Oluşturma

Uyku, düzenli bir programa dayanan, ritmik bir aktivedir. Bu yüzden yatma ve uyanma saatlerimizi belirlememiz gerekir. Günün stresini azaltmak için temel olarak yapmamız gereken bir uyku rutini oluşturmak. Aynı bebek bakımında annelerin başvurduğu yöntem gibi… Uyku öncesi bir ritüel beynimize yatmaya hazırlanma sinyali verecektir. Her gece tekrarlayacağımız bir seri uygulamaya örnek olarak: cilt temizliği ya da ılık bir duş veya banyo, kitap okuma olabilir. 

2. Adım: Cilt Bakımı

Uyku rutinine temel gece cilt bakımı ile yani basitçe makyajı ve cildi temizleme ile başlayabiliriz. Bu işlem sayesinde cildimizde oluşabilecek akne ve cilt tahrişlerini önlemiş oluruz. Ancak rutinimiz burada bitmemeli. Her geceyi, gece boyunca leke ve kırışıklıklarla mücadele etmeye yardımcı olacak bir serumla sonlandırmak doğru bir adım olacaktır. Cildimize uygun bir serumu uyguladıktan sonra hafif masaj ya da yüz yogası yapmak da bizi ve cildimizi rahatlatacaktır. 

Özel olarak geliştirdiğimiz, farklı botanik etkin maddeler içeren yüz bakım ürünlerimizi ve serumlarımızı incelemek için tıklayabilirsiniz. Gece bakımında özellikle göz çevresi serumu ve canlandırma etkili botanik yüz serumunu rutininize eklemenizi tavsiye ederiz.

3. Adım: Vücut Masajı

Uyku öncesi vücudumuzu rahatlatmak için yapabileceğimiz en güzel uygulamalardan biri tartışmasız masaj… Gün boyunca bacaklarımızda biriken laktik asit sonucu oluşan ağrıları biraz olsun hafifletmek için vegan sisal vücut fırçamızı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda selülit karşıtı masaj yağımızın içeriğinde bulunan doğal bitki özleri kan dolaşımını arttırarak yine ağrıları azaltma özelliğine sahiptir.

Vücut bakımınızda tercih edebileceğiniz bu ürünlere tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

4. Adım: Yatak Odasını Uykuya Uygun Hale Getirme

Uyku bakımı da aslında biraz kendimizi şımartmakla ilgilidir ve bu yüzden “kendinize iyi bakın” bakış açısını gerektirir. Rahat bir yatak ve çarşafların yanı sıra uygun dinlenmeyi teşvik edecek  şekilde bir uçucu yağ karışımı buhurdanınıza ya da difüzörünüze ekleyebilirsiniz ya da uygun uçucu yağlarla formüle edilmiş bir mum yakabilirsiniz. Yatmadan yaklaşık 10 dakika öncesine kadar yatak odanızın bu kokularla çevrelenmesine izin verin. Özellikle uykuyu destekleyen uçucu yağlara lavanta, papatya, neroli, misk adaçayı, sandal ağacı örnek olarak verilebilir.

Özel olarak geliştirdiğimiz “Sleep Well” buhurdan mumu ürünümüzü incelemek için buraya tıklayın.

5. Adım: Ekran Kapatma

Maalesef bazı masum alışkanlıklar, gün sonunda yeterli miktarda dinlenmemizi engelliyor olabilir. Özellikle akşamları kafein tüketmek, gece fazla egzersiz yapmak, akşam yemeğinden sonra atıştırmak ve yatmadan önce teknolojiyi kullanmak. İster dizüstü bilgisayarınızda geç saatlere kadar çalışıyor olun, ister Instagram’da geziniyor olun, daha iyi dinlenmek için ekran başında geçirdiğiniz süreyi en aza indirmeniz gerekir. Uzmanlara göre, mavi ışık daha hızlı uykuya dalmamıza ve daha uzun süre uykuda kalmamıza yardımcı temel bir hormon olan melatonin üretimini geciktiriyor. Bu konuda size yardımcı olacak tabii ki bir uygulama mevcut: tüm ekranlarınızı ne zaman kapatmanız gerektiğini bir gece zamanlayıcısı ile planlayabilirsiniz. Telefonunuza gelecek uyarılardan etkilenmemek için cihazınızı uçak moduna alabilirsiniz.

Rahat bir uyku ve mutlu bir sabah dileklerimizle...

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.