Blog

Yeni normal ve Aromaterapi

21/09/2020

İnsan doğası gereği herşeye uyum sağlayan bir yapıdadır. Yeter ki içinde bulunduğu durumu kabullenip sabır gösterebilsin ve emek harcayabilsin. Şimdi uzun süredir doğanın bize sinyallerini gönderdiği, geleceği beklenen bu değişimi kabul edip uyum gösterme zamanı. Bu süreç ve yaşadığımız tüm bu değişimler bizde neleri etkiledi ve etkileyecek? Zorunlu olarak hayatlarımızda neleri değiştirmemiz gerekecek? Kendimizi, ailelerimizi ve çevremizi bu değişime nasıl hazırlayacağız? Bunları kendimize sorma vakti geldi de geçiyor bile.

Bugün itibariyle yeni bir eğitim-öğretim yılı daha başlıyor daha önceki yıllara benzemeyen bir şekilde. Bu değişimlerden en çok etkilenenler maalesef çocuklarımız oluyor. Onları bu hızlı değişen düzene adapte edebilmek için en büyük görev ebeveynlere düşüyor. İster yüz yüze ister online eğitim olsun motivasyonu yükseltmek, odaklanmayı sağlamak, enerjileri yüksek tutmak ve mevsim geçişlerinde bağışıklıkları güçlendirmek için başvuracağımız yer tahmin edeceğiniz gibi “aromaterapi”.  

Çocuklarınızı yeni okul hayatlarına adapte edebilmek için uygulayabileceğiniz birkaç basit aromaterapi uygulamasından bahsedelim:

1) Güne zinde başlamak: Okula hazırlık aslında her zaman bir gün önceden başlar. Rahat ve kaliteli bir uyku ertesi günün de habercisidir. 6 yaş ve üzeri çocuklarınız için papatya (roman) ve lavanta uçucu yağları ve/veya hidrosolleri ile uykudan önce yastık spreyi olarak kullanacağınız bir karışım yapabilirsiniz. (Bu yaş grubu için kullanacağınız uçucu yağ dozajı 1% olmalıdır.)

2) Aktif olarak okula giden çocuklarımıza temizliğin ve hijyenin öneminden çok iyi bir şekilde bahsetmemiz gerekli. Hatta çantalarına kendi hazırlayacağınız ya da doğallığına güvendiğiniz bir markadan satın alacağınız bir dezenfektan ekleyebilirsiniz.

3) Konsantrasyonu ve odaklanmayı sağlamak için en güzel ve doğal yöntem bulunduğumuz ortamları, çalışma alanlarımızı kokulandırmak. Tabii ki bu anlamda tercihimiz doğal uçucu yağlar olmalı. Buhurdanlar her evde kesinlikle bulunması gereken bir eşya haline gelmeli artık. Sevdiğiniz koku doğrultusuna göre aşağıdaki uçucu yağlardan her 5 metrekareye 2 damla uçucu yağ olacak şekilde seçiminizi yapabilir ve gün boyu buhurdanınızda eklediğiniz suya damlatarak yakabilirsiniz: limon, greyfurt, sedir, ardıç, biberiye gibi… 

4) Online eğitim alan çocuklarımızda bilgisayar, tabletlerle çalışmak zorunda kaldıklarından gün sonunda biriken radyasyonu uzaklaştırmak için tuzlardan faydalanabilirsiniz. Topraklanmayı sağlamak ve uyku öncesi rahatlamak için son derece etkili bir uygulamadır. İster el/ayaklarını bu tuzlarla ovabilir isterseniz de bir miktar suya ekleyerek ayak banyosu haline getirebilirsiniz.

5) Ve tabii ki son olarak maske kullanımına da değinelim. Çocuklarımızı maskelerin dış kısımlarına dokunmamaları konusunda uyaralım. Özellikle ergenlik döneminde olan çocuklarımızın yüz temizliğine de dikkat edelim ki maske kullanımından kaynaklı sivilce oluşumu gözlemlemeyelim. Ve kokusundan rahatsız olan çocuklarımızın maskelerine 1 damla çay ağacı yağı (tercihen limon, bergamot, kekik gibi antiviral etkili uçucu yağlardan bir karışım yapıp bu karışımdan da 1 damla damlatabiliriz) damlatıp biraz havalandırıp daha sonra maskelerini takalım. Hem kokusunu güzelleştirmiş hem de çevreden gelebilecek mikroplara karşı extra bir önlem almış olalım.

NOT: Uçucu yağları cilt üzerinde kullanmadan önce mutlaka seyreltmeye dikkat edelim.

Nane, biberiye ve okaliptüs gibi uçucu yağların 10 yaş altı çocuklarda kullanımına dikkat edelim. (Kaynak: Tisserand)

One Comment
  1. Bu blogda yazilanlari cocuguma uyguluyorum. Rehber niteliginde oluyor benim icin. Cevreme de tavsiye ediyorum cunku, hem akademik olarak ileri seviyede hem de cevresine duyarli bir annenin emegi ile gelistiriliyor urunler ve bilgiler. Iyi ki var. Cok tesekkurler.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.