Blog

Aromaterapi: Sevginin ve Aşkın Aroması

31/01/2021

Uçucu yağların sihirli kokuları yüzyıllar boyunca insanoğlunu farklı şekillerde etkilemiştir.

Koku, kişisel bir yolculuktur.

Farklı zevkler, farklı beğeniler doğrultusunda algı kişiden kişiye değişir. Fakat bazı uçucu yağlar romantik atmosferler yaratmak, bağlılık duygularını kuvvetlendirmek, sevgiyi ve aşkı arttırmak amacıyla çok eski medeniyetlerden beri kullanılagelmiştir. Ortak noktaları genellikle hayvansal notalar içermeleridir. Bu uçucu yağlar, Yunan mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten adını alarak “afrodizyak” olarak kategorize edilirler, etkileri her ne kadar kişiden kişiye değişse de… 

Genellikle masaj yağlarında, parfümlerde, vücut bakım ürünlerinde ve buhurdan/difüzörlerde kullanılan bu uçucu yağlara gelin birlikte biraz daha yakından bakalım:

 

Sandal ağacı (Santalum spicatum): İlk sırada sıcak, hafif reçinemsi, toprak kokulu, odunsu sandal ağacı yer alıyor. Stres ve sinir yatıştırıcı, depresyona karşı sakinleştirici ve moral düzelticidir. Kokusu rahatlatır, gevşeme sağlar. Sakinleştirici, dengeleyici, sıcaklık verici, afrodizyaktır. Özellikle patchouli, lavanta ya da ylang ylang ile birlikte karışımlarda kullanılabilir.

Ylang Ylang (Cananga odorata): “Çiçeklerin çiçeği” olarak adlandırılan bu sarı ve narin çiçeklerin; tatlı, çiçeksi notaları pozitif düşünceleri tetikler. Dengeleyici, sakinleştirici, güven arttırıcı ve dişil enerjiyi ortaya çıkaran bir afrodizyaktır. Günlük stresten uzaklaşmayı ve bağlanmayı arttırır. Narenciyelerle birlikte kullanıldığında daha hafif, canlı kokular ortaya çıkabilir. Misk adaçayı, patchouli veya sandal ağacı ile birlikte kullanılarak romantik atmosferler yaratılabilir, vücut masaj yağlarında kullanılabilir.

Misk adaçayı (Salvia sclarea): Yeşil, soft, çiçeksi notalarının yanı sıra temiz ve herbal bir kokusu da vardır. Parfümlerde ve difüzörlerde sıklıkla tercih edilen bir uçucu yağdır. Dengeleyici, rahatlatıcı ve hafif afrodizyaktır. Ruhsal yönden zayıflık anlarında etkilidir, yaşam gücünü arttırır. Özellikle ıtır, narenciyeler ve sandal ağacı, patchouli ile uyum sağlar.

Patchouli (Pogostemon cablin): Toprak, dumansı notaları sebebiyle çiçeksi notalardan ayrışır. Ylang ylang, gül gibi çiçek kokularıyla kombinlenerek dingin, huzurlu bir ortam yaratılabilir. Enerji verir, ruhsal açıdan kuvvetlendirir ve dengeye getirir.

Yasemin (Jasminum grandiflorum): Her çağda sevginin ve aşkın favori uçucu yağı olarak hem kadın hem erkekler tarafından kullanılmıştır. Başlı başına bir parfüm özelliği gösterir. Temiz, ılık, parlak ve romantik çiçeksi kokusu vardır. Stresi azaltır, ruhsal coşkunluk verir. Aynı zamanda hayvansal notalar da ağır basar. Narenciyeler ve sandal ağacı gibi odunsu notalarla harika karışımlar yapılabilir.

Gül: (Rosa damascena) Aşkın ve sevginin sembolüdür. Kalp ile özdeşleşmiştir. Ruhsal sıkıntılardan kaynaklanan ağrıları giderici, üzüntüye, teselli gerektiren gerilimlere karşı etkilidir. En yüksek frekansa sahip olduğundan kalbimizi açar, hislerimizi kötü düşüncelerden arındırır ve vücudumuzu madde olarak kuvvetlendirir. Özellikle sandal ağacı, ylang ylang ile yapılan karışımlar rahatlatıcı ve aynı zamanda uyarıcıdır.

Afrodizyak Etkili Buhurdan/Difüzör Tarifleri

Belirtilen miktarlardaki uçucu yağları amber renkli bir şişede karıştırıp en az bir hafta boyunca karanlık bir ortamda, birbiriyle etkileşip harika kokular ortaya çıkarmaları için bekletiniz. Daha sonra elde ettiğiniz karışımlardan 5-6 damla buhurdan/difüzörlerinizde kullanabilirsiniz. Keyifli koklamalar…

 • 20 damla Ylang-Ylang u. y.
 • 15 damla Portakal u. y.
 • 15 damla Misk Adaçayı u. y.
 • 10 damla Yasemin u. y.
 • 20 damla Sandal ağacı u. y.
 • 20 damla Bergamot u. y.
 • 20 damla Patchouli u. y.
 • 20 damla Portakal u. y.
 • 10 damla Vetiver u. y.
 • 10 damla Gül u. y.
 • 20 damla Portakal u. y.
 • 20 damla Sedir u. y.
 • u. y.: uçucu yağ

Vücut Masaj Yağı Tarifi

Amber bir şişede karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Eşsiz kokusuyla vücut masajını daha keyifli bir hale getirecek:

 • 100 ml Tatlı Badem Yağı
 • 20 damla Yasemin u. y.
 • 15 damla Sandal ağacı u. y.
 • 15 damla Portakal u. y.
3 Comments
 1. Semra Koca 31/01/2021 at 15:29

  Tarifler, koku tanımları harika olmuş. Bilgiler için teşekkürler…

 2. Ne kadar kıymetli bilgiler. Bilgilerinizi cömertçe paylaştığınız için teşekkür ederim

 3. Harika bilgiler. Emeğiniz için çok teşekkürler.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.