Blog

Retinol ve Bakuchiol (Bio-Retinol) Hakkında Her Şey

17/10/2021

Retinol nedir?

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız etkili aktif içeriklerin başında “retinol” geliyor. Fakat diğer birçok içerik gibi retinolün de tam olarak ne işe yaradığını ya da ciltte nasıl çalıştığını aslında bilmiyoruz. Bazılarımız yaşlanma belirtilerine karşı etkili bir içerik olarak bilirken bazılarımız da akne tedavisinde kullanıldığını düşünüyor. 

Gelin retinolü birlikte tanıyalım. Retinol,  bir tür retinoid’tir yani kimyasal yapı olarak Vitamin A’ya benzeyen moleküllerden biridir. Küçük molekül yapısı sayesinde cildin epidermis (en dış katman) tabakasının bir altında yer alan dermis tabakasına rahatlıkla geçebilir. 

Bu tabakada serbest radikaller, elastin ve kolajen üretimini baskılarlar. Retinol tam da bu serbest radikalleri hedefler ve onları nötralize eder. Böylece ince çizgiler, kırışıklıklar ve genişlemiş gözenek görünümleri azalır. Ayrıca retinolün peeling etkisi sayesinde cilt yüzeyi daha pürüzsüz ve eşit tonda olur. Retinol aynı zamanda, aknelerde ve akne izlerinde de etkilidir. Ciltte komedon oluşmasının önüne geçerek gözeneklerin tıkanmasını da engeller. 

Kısaca özetlemek gerekirse; bir antioksidan olan retinol, hücre yenilenmesini destekler, kolajen üretimini dengeler ve ayrıca birçok cilt probleminde etkilidir:

  • akne
  • ince çizgiler
  • kırışıklıklar
  • yaşa ya da güneşe bağlı lekeler (photoaging)
  •  cilt tonu eşitsizliği
  • geniş gözenekler
  • kolajen kaybı
Retinol birçok açıdan mucizevi bir içeriktir. Cilde son derece faydalı ve neredeyse çözemeyeceği bir problem yok gibi değil mi? Fakat aslında süreç bu kadar basit değil. Retinol, cilde uygunluğu FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanmış bir içerik olmasına rağmen maalesef ciltte birçok yan etkiyi de beraberinde getiriyor. 

Hangi sıklıkla kullanılmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Özellikle hassas ciltler ilk kez retinol kullanmaya başladığında genellikle ciltlerinde kızarıklık, soyulma ve güneşe hassasiyet gelişir. Bu sebeple kullanım sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kimi zaman haftada bir kez uygulama yapılması bile öneriler arasında yer alır. 

Retinol’e her zaman yavaş yavaş başlanmalıdır. Başlangıç için 0.3-0.5% retinol içeren ürünler cilt tipine göre önerilir. Cilt alıştıkça 1% retinol içeren ürünlere geçiş yapılabilir.

Retinol’ün etkisini göstermesi için diğer tüm kozmetik aktiflerde de olduğu gibi düzenli kullanım son derece kritiktir. Cilt problemlerinde iyileşme gözlenmesi için en az 2-3 aylık kullanımı önerilir.  

Kimler kullanabilir? Nasıl kullanılmalıdır?

Cilt yaşlanmasını geriletmek isteyen ve cildi uygun olan herkes kullanabilir. Fakat hamilelere ve emziren annelere önerilmez. Ayrıca egzama ve rozasea gibi cilt problemi olanlara da kullanımı tavsiye edilmez.
 

Retinol içeren ürünler kullanırken aynı zamanda ciltte hassasiyet, tahriş ya da kızarıklık yapabilecek diğer içerikleri içeren ürünler kullanılmamalıdır. Örneğin; AHA, BHA’lar.

Kullanıma dair önemli bir ipucu; hassas bir cildiniz var ama yine de retinol kullanmayı düşünüyorsanız; öncelikle temiz cildinize bir nemlendirici krem uygulayın. Bariyer oluşturarak cildinizi koruyacaktır. Genel olarak gece uygulama yapılması önerilir ve gündüz bakımına kesinlikle güneş koruyucu eklenmelidir.

Bitkisel kaynaklı retinol mevcut mu?

Buraya kadar kısaca retinol’u sizlere tanıtmaya çalıştık. Cilt için şahane bir içerik olsa da ne yazık ki yan etkileri yüzünden özellikle hassas ciltlerin kullanımına uygun değil. Ama durun size harika bir haberimiz var! Doğa bize bu konuda da cömert davranıyor. 

“Babchi”, özellikle Hint Ayurvedik, Çin ve Tamil Siddha uygulamalarında uzun yıllardır kullanılan bir bitki… Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri [1] sayesinde cildi iyileştirmeye, sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı oluyor. Bu bitkiden elde edilen adı size biraz farklı gelebilecek “bakuchiol” özünün (okunuşu: ba – ku – çi – hil)) yapılan araştırmalarda retinol’e benzer etki gösterdiği bulunmuş.

Bakuchiol, Psoralea corylifolia bitkisinin yapraklarında ve tohumlarında bulunan vegan bir cilt bakım bileşenidir. Güçlü bir antioksidandır, çevresel maruziyetten kaynaklanan cilt renk bozulmalarını gözle görülür şekilde azaltır ve cilt üzerinde belirgin bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.”

Babchi

2019’da yapılan ve British Journal of Dermatology’de yayınlanan bu çalışmada [2], bakuchiol ve retinolün ciltte kırışıklıklar ve pigmentasyon konusunda benzer etkiler gösterdiği belirtilmiştir. Aynı zamanda retinole kıyasla bakuchiolün ciltte daha iyi tolere edildiği ve kızarıklık, yanma ve iritasyon gibi yan etkilere daha az sebebiyet verdiği ortaya koyulmuştur.

Bakuchiol, ciltte kolajen üretimini desteklerken retinolün aksine yağ bezlerinin boyutunu azaltmaz ve bu da ciltte ani kuruluk veya tahriş olmayacağı anlamına gelir. Bu sebeple, günde sabah ve akşam olmak üzere iki kez uygulanması herhangi bir problem yaratmaz. Ayrıca, cildi güneşe karşı daha hassas hale getirebilen retinolün aksine (gün boyunca her zaman güneş koruycu sürdüğünüzden emin olun), bakuchiol aslında cildin güneşin zararlı ışınlarına karşı daha az hassas olmasına yardımcı olabilir.

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Bu da hamilelerin ve emziren annelerin kullanımını mümkün kılacak bir sonuçtur. (Fakat kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.) 

Bakuchiol içeren krem ya da serumları, temiz cilde nemlendiricinizi uyguladıktan sonra sürebilirsiniz. Maksimum etki için günde iki kez uygulama yapabilirsiniz.

Özetle; bakuchiol ile retinolü karşılaştırırsak:

Bu trend içerik artık MC ATELIER ürünleri arasında. 14 farklı botanik öz ile formüle edilmiş olan canlandırma etkili botanik yüz serumunda skualan ve bakuchiol ana aktifleri arasındadır. İnce çizgiler, kırışıklıklar ve ton eşitsizliğinde düzenli kullanımda etkilidir. 

Referanslar

[1] Lim HS, Kim YJ, Kim BY, Jeong SJ. Bakuchiol suppresses inflammatory responses via the downregulation of the p38 MAPK/ERK signaling pathwayInt J Mol Sci. 2019;20(14):3574. doi:10.3390/ijms20143574

[2] Dhaliwal S, Rybak I, Ellis SR, et al. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageingBr J Dermatol. 2019;180(2):289-296. doi:10.1111/bjd.16918

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.