Blog

Neden Doğal Deodorant Kullanmalıyız?

11/07/2022

Neden doğal deodorant kullanmaya başlamalısınız?

Son yıllarda özellikle dikkatinizi çekmiştir: artık dünyaca ünlü cilt bakım markaları yeni kokular ile değil; daha “doğal” ve daha “temiz içerikli” vaadiyle ürünler geliştirmeye başladı. Gıdadan kozmetiğe hayatımızda sıklıkla kullandığımız birçok ürün artık daha sağlıklı olma yolunda hızla gelişiyor. Bu ürün gruplarının başında da deodorantlar geliyor. 

Öncelikle gelin deodorant grubunu biraz daha yakından inceleyelim. 

Sıklıkla market raflarında karşılaştığımız; kafamızı karıştıran antiperspirant / deodorant farkıyla başlayalım. Deodorantlar, kötü kokuyu önleyen cilt bakım ürünleridir. Antiperspirantların ise kokuyu önlemenin yanı sıra temel görevleri terlemeyi azaltmaktır ve bunu da genellikle bir ağır metal olan alüminyum aktifi ile gerçekleştirirler. Alüminyum koltuk altındaki gözenekleri yani cilt foliküllerini tıkayarak terlemeyi ve koltuk altında oluşan ıslaklığı kontrol eder. Yapılan bilimsel çalışmalar, uzun süreli alüminyum kullanımının sağlığımızı kötü yönde etkileme potansiyeline sahip olduğunu; meme kanseri ve Alzhemir gibi bazı hastalıkların oluşma riskini arttırdığını göstermektedir. 

Cilt bakım ürünlerinde bulunan vücuda zararlı maddeler deri yoluyla kolaylıkla emilir. Koltuk altı, vücudun birincil giriş ve çıkış noktalarından biridir ve bu noktayı gereksiz kimyasallarla bloke etmek, vücudun dışarı atması gereken sıvıları ve toksinleri dışarı atamamasına yol açar. 

 

Doğal deodorantı "doğal" yapan nedir?

Alüminyum içermeyen deodorantlar, genellikle temiz ve doğal içeriklidir. Doğal bir deodorant, gözenekleri parabenler ve ağır metallerle tıkamadan, istenmeyen kokuları önleyerek ter kokusunu gidermelidir. Bu ürünler, genellikle kabartma tozu ya da diğer toz formlu hammaddeler yardımıyla teri emer. Uçucu yağ kombinasyonları ile de ciltte taze bir koku bırakarak, istenmeyen kokuların önüne geçer.

One Comment
  1. Doğal cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlarken ilk olarak deodorantımı değiştirmiştim. Blog yazısı için teşekkürler

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.