Blog

Maskne nedir? Hayatımızdan çıkarmak için neler yapmalıyız?

22/10/2020

2020 yılı hayatlarımızda birçok şeyin değişime uğradığı bir yıl oldu. Alışveriş yapmak, işe gitmek, okula gitmek, cafe ya da restoranlara gitmek gibi rutinde yaptığımız her şey bir anda durakladı ve hayatımızın tam ortasına “maske ve dezenfektanlar” yerleşti.

Sağlığımızı korumak ilk önceliğimiz olunca maske takmak da hayati bir ihtiyaç konumuna geldi. Fakat uzun süreli maske kullanımları, cilt hassasiyetlerini ve hatta akne oluşumunu da beraberinde getirdi.

Corona, covid, yeni normal, sosyal mesafe gibi hayatımıza yepyeni kavramlar katıldı. Bunlardan biri de “MASKNE”.

Maske takmaktan kaynaklı özellikle çene, burun ve ağız çevresinde oluşan tahriş ve bunu takiben ortaya çıkan aknelere “maskne” diyoruz. “Acne mechanica” olarak adlandırılan ve daha çok kask takan futbol oyuncularında rastlanan, sürtünmenin yol açtığı bu cilt problemi corona virüs ile birlikte maalesef bizlerin de hayatına girdi. (Teo W-L, Diagnostic and Management Considerations for ‘Maskne’ in the Era of COVID-19, Journal of the American Academy of Dermatology (2020))

Uzun süreli maske kullanımı, yaz sıcakları ve nem akne oluşumunda etkili bakterilerin çoğalması için adeta hazır bir petri dish ortamı oluşturuyor.

Son aylarda Çin’de yayımlanan bilimsel çalışmalarda hastane çalışanları, doktor ve hemşirelerin de %83’ünde uzun süreli koruyucu ekipman kullanmaları (N95 maskeler, siperlikler) sebebiyle “maskne” problemi ile karşılaşıldığı belirtiliyor. (Juan Tao, Skin Damage among health care workers managing coronavirus disease-2019, J Am Acad Dermatol Volume 82, Number 5)

Bu cilt problemini azaltmak ve hatta önlemek adına Dermatolog Dr. Sadiye Kuş’un da önerileri doğrultusunda oluşturduğumuz ipuçlarına birlikte bakalım:

  • Mümkün olduğunca cildin nefes almasına olanak tanıyan koton ya da ipek maskeler tercih etmeliyiz. Maskeleri adeta iç çamaşırı gibi kişisel eşyalar olarak kategorize edip maximum hijyende kullanmaya, günlük olarak doğal temizleyicilerle yıkamaya dikkat etmeliyiz. Kalabalık ortamlarda ise koruyuculuğu daha yüksek tek kullanımlık maskeleri tercih etmeli ve sık değiştirerek hijyenine dikkat etmeliyiz.
  • Daha az makyaj yapmalı hatta kapatıcı, fondöten gibi ürünleri seyrek kullanmaya dikkat etmeliyiz.
  • Yüz bakımımıza ve hijyenine bu dönemde biraz daha fazla özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki “maskne” tahriş dolayısıyla ortaya çıkan bir cilt problemi. Uygulayacağımız tüm kozmetik ürünlerde amacımız korumak daha fazla zarar vermemek olmalıdır. Yüz yapımıza uygun nazikçe temizleyen ve nemlendiren doğal içerikli ürünleri seçmeliyiz.
  • Yüz bakım rutinini doğru uygulamalıyız: temizle, nemlendir, güneşten koru ve haftada 1 kere maske ile gözenekleri arındır.

Tüm cilt tiplerine uygun örnek “maskne” rutini:

  1. Cildin sebum ya da yağ dengesini korumak, makyaj ve güneş koruyucu kalıntılarını arındırmak için maskeyi takmadan önce ve çıkardıktan sonra nazik bir temizleyici kullanın.
  2. Cildimizin üst katmanlarındaki ölü deriler sıcaklık ve nemin etkisiyle “maskne” nin çoğalmasına sebebiyet verebilir. Haftalık olarak cilt tipinize uygun bir maske yapın ve cildinizi ölü derilerden arındırın.
  3. Maskenin yüzümüzle sık teması tahrişi de beraberinde getirdiği için cilt bariyerini güçlendirici, komedojenik değeri düşük içeriğe sahip (gözenekleri tıkamayan) uygun bir nemlendirici kullanın.
  4. Aknelerinizle başa çıkamadığınız durumlarda ise bir dermatoloji uzmanına başvurun.
One Comment
  1. Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Many thanks for supplying this info. Jo-Anne Cordie Cormack

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.