Blog

Kuru Vücut Fırçalama Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

14/07/2021

Stresli ve hızlı yaşamlarımıza bir dur demek; son iki yıldır yaşamakta olduğumuz olağanüstü durumdan kendimizi kurtarabilmek adına artık kişisel bakımımıza daha fazla önem vermemiz gerektiğini biliyoruz.

Amacımız zihinlerimizde ve bedenlerimizde biraz olsun rahatlama sağlayabilmek ve daha sağlıklı ve zinde kalabilmek. İşte bunu amaçlayan ve son yıllarda popülerliği artan kişisel bakım trendlerinden biri “vücut fırçalama”.

Sanılanın aksine Mısır, Eski Yunan, Hint ve Japon medeniyetlerinde binlerce yıldır uygulanan bir yöntem. Hatta bahar aylarında vücutta detox yapmak amacıyla uygulanan “Garshana” adı verilen kuru masaj tekniği Ayurveda’nın da bir parçası.

Gelin kuru fırçalama nedir? detaylı olarak inceleyelim.

Basitçe özetlemek gerekirse sert kıllara sahip özel bir fırça kullanılarak ölü deri hücrelerin eksfoliye edilmesi ve vücuttaki kan dolaşımının uyarılması işlemidir.

Son derece basit olan bu masaj tekniği ile sadece 5 dakika içinde vücudumuzda ne gibi değişimler olabilir ? Bunları inceleyelim:

  1. Kollajen üretimi desteklenir ve erken yaşlanmanın önüne geçilebilir.

Son yıllarda neredeyse tüm kozmetik ürünlerde bu cümle karşımıza çıkıyor değil mi? Fakat bu bir gerçek, tabii ki sadece “düzenli uygulama” ile mümkün. Vücut fırçalama ile yapılan düzenli peeling, erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur ve doğal hücresel yenilenmeyi destekler.

  1. Lenfatik akışı ve kan akışını teşvik eder ve detoksifikasyona yardımcı olur.

Lenfatik sistem, bağışıklığımızın ve dolaşım sistemimizin önemli bir parçasıdır. Vücudun sıvı dengesinin korunmasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Lenfatik sistemin dolaşım sistemimizdeki kalp gibi vücudumuzda bir pompası yoktur, yalnızca fiziksel aktiviteyle ilişkilidir. Kuru fırçalama, lenf akışını artırmaya ve lenfatik drenajı etkinleştirmeye yardımcı olur, bu da toksinlerin daha hızlı atılmasına yol açar. Aynı zamanda artan kan akışı sayesinde hücrelere daha fazla oksijen taşınır ve cilt daha canlı bir görünüme kavuşur.

  1. Selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Selülit, bağ dokusundan cilt tabakasına doğru yağ birikintilerinin oluşmasıdır. Bağ dokusu hormonlar, aşırı yağ, egzersiz eksikliği veya zayıf dolaşım nedeniyle zayıflayabilir. Ciltte, en sık olarak bacaklarda, uyluklarda, kalçalarda ve bazen de kollarda görülür. Düzenli kuru fırçalama cilt altındaki yağ birikintilerinin eşit dağılımını destekler ve selülit görünümünün azalmasına yardımcı olur.

  1. Temiz, parlak ve sağlıklı görünen bir cilt için gözenekleri temizler.

Cildimizin nefes alması için temiz gözeneklere sahip olmamız gereklidir. Fakat gözenekler çoğu zaman aşırı yağ, toz veya ölü cilt hücreleri tarafından tıkanır ve cildimiz akneye eğilimli hale gelir. Düzenli vücut fırçalama ile gözenekleri temiz tutmak, cildimizin nefes almasını sağlamak mümkün olabilir. Bu sayede ciltte daha fazla nem tutulabilir ve güzellik ürünleri cilt tarafından daha etkin bir şekilde emilebilir.

Özetle; Vücut fırçalamayı cilt bakım rutininize dahil ederek, evinizde spa ortamı yaratabilir ve cildinizin canlılığını ve parlaklığını arttırabilirsiniz.

Kuru fırçalamada hangi fırçayı kullanmalıyız?

Birçok farklı malzemeden yapılmış fırça bulabilirsiniz: at kılı, sentetik, plastik, kaktüs gibi… Sürdürülebilir kaynaklar kullanılarak sadece sisal bitki liflerinden hazırlanan “vegan sisal vücut fırçası”nda ise aradığınız gerçek masaj hissini bulacaksınız.

(Sisal fırça hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazının devamını okumaya devam edin!)

Sisal, Agave sisalane adı verilen çok yıllık bir sukulent bitkisidir. Yüksek verimli, çevre dostu olan bu bitkiden, sürdürülebilir yöntemlerle herhangi bir kimyasal madde kullanmadan özel lifler elde edilir. Bu lifler daha sonra elde işlenerek fırça haline getirilir. 100% bitki bazlı bu fırçalar vegan ve hayvan dostudur. Dayanıklılığı yüksek lifleri sayesinde, az bakım gerektirir; aşınma ve yıpranmaya karşı dirençlidir. Toz partiküllerini tutmaz ve nemi kolayca emmezler.

Sisal lifleri ile hazırlanan vücut fırçaları, uzunlukları sayesinde rahat bir tutuş ve vücuda her yönden erişim kolaylığı sağlarlar. Cildinizi çizmeden ve tahriş etmeden, kendi ayarlayacağınız oranda baskı uygulayarak vücudunuza masaj yapmanıza yardımcı olurlar.

Sisal fırçamı nasıl ve hangi sıklıkla kullanmalıyım?

Sisal vücut fırçaları su, sabun veya yağ olmadan kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Günlük olarak sabah veya akşam tercihinize göre kullanımı önerilir. Sabahları vücudunuzu canlandırmak, enerji ve dolaşımı arttırmak için yapabilir veya alternatif olarak günün yorgunluğunu ve stresini atmak ve biraz gevşeyebilmek adına akşamları da kuru fırçalamayı deneyebilirsiniz.

Kuru fırçalamaya yeni başladıysanız veya hassas bir cildiniz varsa, haftada bir kere masaj yaparak başlayabilir ve cildinizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak 2-3 günde bir fırçalamaya geçebilirsiniz. 

Fırçalamaya ilk olarak başlayacaksanız hafif, pürüzsüz ve nazik hareketlerle fırçalamanızı öneririz. Cildinizin hassasiyetine göre hızı ve basıncı ayarlayabilirsiniz.

Kuru fırçalama nasıl yapılır?

Vücudunuzu canlandırmak ve kan akışını arttırmak istediğinizde kısa ve daha sert, rahatlatmak istediğinizde ise uzun ve yavaş hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Kuru fırçalamaya ilk olarak ayak tabanlarınızdan başlayın; kalbinize ve lenf bezlerine (kasık, koltuk altı ve boyun çevresinde bulunan) doğru fırçalayın. Kalçalara doğru devam edin, ardından karın ve kolları fırçalayıp geri dönün. 

Bu, lenflerin vücudunuzda aktığı yöndür, dolayısıyla bu yönde fırçalamak vücudunuzu detoksifiye etmekten sorumlu olan lenfatik sisteminiz üzerinde en faydalı etkiye sahip olacaktır. Ayrıca bu yönde fırçalamak sinir sistemini uyarmaya ve kan dolaşımınızı artırmaya yardımcı olacaktır.

Kuru vücut fırçalama işleminden sonra, kalan ölü deriyi duşta yıkayın ve ardından nemlendirici bir yağ ya da krem uygulayın. Duştan sonra bir bardak su içmeyi de unutmayın.  

Uyarılar: Egzama, sedef hastalığı, rozasea veya ekstra hassaslık gibi bir cilt probleminiz varsa, sisal vücut fırçası ile masaj önerilmez. Her türlü kuru fırçalama, bu cilt tipleri ve koşulları için genellikle çok aşındırıcıdır. Cildinizde iltihaplı bölgeler, açık yaralar, varisli damarlar mevcut ise ya da cildiniz güneşten yanmış ise fırçalama yapmayınız. 

Sisal fırçama nasıl bakım yapmalıyım?

Ekolojik ve vegan sisal fırçaları dayanıklı liflerden yapılmıştır. Toz ve partikülleri tutma özellikleri yoktur. 

Uygun bakım ve temizleme teknikleri ile fırçaların kullanım süreleri uzatılabilir. Gelin birlikte bakalım: 

  • Her kullanımdan sonra fırçayı hafifçe avuç içinde gezdirerek kir ve ölü deri kalıntılarını fırçadan uzaklaştırın.
  • Sisal lifler arasında bakteri oluşma riskini azaltmak için çay ağacı uçucu yağı ve su ile hazırlanmış bir karışımı fırçaya püskürtün veya fırçayı bu suya baktırıp bir süre içinde bekletin. Daha sonra fırçayı durulayıp, fazla suyundan arındırıp kurumaya bırakın. 
  • Haftada bir kez ılık sabunlu suyla yıkayıp, iyi havalandırılmış bir alanda sapından asarak kurumaya bırakın. Tekrar kullanmadan önce fırçanın tamamen kuruduğundan emin olun.