Blog

#Jelloskin #Jölecilt Yazına Hazır Mısınız?

13/07/2022

Bu Yazın En Lezzetli Cilt Bakım Trendi "Jello Skin - Jöle Cilt"

Son yıllarda cilt bakımı ve güzellik trendleri denince akla ilk Kore geliyor. Geleneksel Kore tıbbında kullanılan birçok içerik, kozmetik ürünlere eklenerek güzellik dünyasına farklı bir boyut kazandırıldı. Öyle ki çıkan her yeni ürünü ve ortaya atılan cilt bakım trendini takip etmek neredeyse imkansız.

Bugüne kadar en çok ses getiren cilt bakım trendleri “glass, cloud skin – cam cilt” olmuştu. Fakat bu trendler, genellikle makyaj hileleri ve kozmetik ürünler kullanılarak herkesin yapabildiği ve Tiktok’ta viral haline gelen paylaşımlardan öteye gidemedi.

Son birkaç aydır ise yine Koreli bir güzellik influencer’ı @glowwithava tarafından ortaya atılan yeni trend gündemde: Adı “jello skin”…

                                                                                                              FOTOĞRAF: COTTONBRO

Hikayesi şöyle başlıyor: Ava Lee, Tiktok & instagram gibi çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşım yapan bir dijital içerik üreticisi. Her şey onun dünyaca ünlü cilt bakım uzmanı Lord Gavin McLeod-Valentine’e gitmesi ile başlıyor. McLeod-Valentine, Lee’nin cildinin yüksek miktarda kolajen içerdiğini ve bu sebeple yanaklarını hafifçe sıktığında hemen jöle gibi kendi haline geri döndüğünü açıklıyor. McLeod-Valentine cildinin bu kadar dolgun ve esnek olduğuna çok şaşırdığını söylüyor, Lee bu klibi farklı platformlarda paylaşıyor ve kısa bir sürede Tiktok’ta 15 milyonun üzerinde izlenme alıyor. (Video için tıklayın.)

Bu akımı daha öncekilerden ayıran en temel fark; hem içten hem de dıştan beslenme ile yani kullanılan cilt bakım ürünleri ve beslenme tarzı ile ulaşılabilecek olması. Yapılan bilimsel çalışmalar cildin sağlıklı ve genç görünmesinin %60 oranında genlerle ilgili; kalan kısmının ise bakım ve beslenme ile ilgili olduğunu ortaya koyuyor.

O halde “jöle cilt (jell-o skin)” e ulaşmak için:
* Proteinden zengin, dengeli beslenin
* Su için
* Yüz masajınızı ihmal etmeyin
* Cildinize düzenli aralıklarla peeling yapın
* Güneşten korunun

Yaşlandıkça kolajen, ciltteki hacim ve elastikiyeti kaybederiz. Etkili cilt bakımı ve profesyonel tedavilerle hacmi yenileyebiliriz, ancak cildimizi beslemek ve cildin elastikiyetini, nemini ve kolajenini korumak için yine de dahili olarak doğru beslenmeye ihtiyacımız var. Bunların yanı sıra;

“Jell-o skin” yani jöle cilde, daha az makyaj yaparak ve cildimizi canlandıracak bir serum uygulayarak ulaşabiliriz.

Güneş hasarını en aza indirenler, cildi tekrar canlandıranlar; vitamin A (retinoid) türevleri içeren ürünlerdir. Fakat bu ürünler hücreleri onarırken hassas ciltlerde ters etkiler yaratabilir. “Bakuchiol” ise doğada saklı bir retinoldur. Babchi bitkisinden elde edilen bu özel aktif içeriğin etkisi, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. 

MC ATELIER’den yaz mevsimi için harika bir öneri; taptaze, temiz ve canlı bir cilt için doğal ve temiz içeriklerle formüle edilmiş, özel Bakuchiol aktifi içeren, retinoidlerin aksine daha masum, ama etkili “canlandırma etkili botanik yüz serumu”. Lekelenmeden ve güneşin yaşlandırıcı etkilerinden korunmak için cildinizi bu serumla her akşam beslemeyi unutmayın. 

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.