Blog

Cilt Serumlarını Güzellik Rutininizde Nasıl Kullanmalısınız?

17/08/2021

Cilt bakım rutinleri denince aklımıza üç temel adım gelir: temizleme, tonlama ve nemlendirme. En basit ve uygun maliyetli, zamanı kısıtlı olanlara uygun bir yaklaşım. Gelişen teknolojilerle son yıllarda yüzlerce ürün piyasaya çıktı: cilt yağları, kimyasal arındırıcılar, temizleyici ürünler, leke gidericiler, maskeler vs vs… Bu basit cilt bakımında da bazı değişiklikler oldu.

Tüm cilt bakım ürünlerinin ortasında bugün neredeyse her kozmetik markasının ürün portföyünde yer alan “yüz serumları”… var artık. Peki bu ürün grubunu nasıl uygulayacağınızı, neden ihtiyaç duyduğunuzu net olarak biliyor musunuz? Gelin basitçe özetleyelim:

CİLT SERUMU NEDİR?

Yaşla birlikte vücudumuzda birçok şey değişir; ne yazık ki, cildimiz de onlardan biri. Kırışıklıklar, kahverengi lekeler ve matlık, yıllar ilerledikçe artmaya başlar. Bu sorunları tersine çevirmek için en etkili yöntem cilt serumu uygulamaktır.

Serumlar, cildimize yaydığınız hafif, kolayca emilebilen yağ veya su bazlı sıvılardır. Genellikle damlalıklı küçük şişelerde gelirler ve tüm yüzümüze uygulamak için yalnızca birkaç damlası yeterli olur. Losyon veya kremlere kıyasla daha ince yapılıdırlar, bu sebeple de daha hafif nemlendiricidirler. Cilde hızla nüfuz etmek üzere tasarlanmış, yaygın cilt şikayetlerini giderebilecek yoğun etkin bileşen içeren konsantre formülasyonlardır.

NEDEN CİLT SERUMU KULLANMALIYIM ve GÜZELLİK RUTİNİME EKLEMELİYİM?

Cilt serumları son yıllarda popüler cilt bakım ürünlerinden biri haline geldi. Bunun en temel nedeni ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek, cilt tonunu eşitlemek veya cildin genel parlaklığını arttırmak gibi belirli cilt sorunlarını daha derin bir düzeyde ele alabilen ve cildin yüzey katmanlarına nüfuz edebilen bir ürün grubu olmalarıdır.

HANGİ CİLT SERUMUNU SEÇMELİYİM?

Serumlar kalın ve ağır olmayan dokuları sayesinde her cilt tipinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde geliştirilirler. Hatta bilinenin aksine yağlı cilt tipleri için de mükemmel formülize edilmiş yağ bazlı serumlar mevcuttur. Cilt serumu seçerken yapmanız gereken: cildinize uygun etken bileşenleri belirlemektir.

Arayacağınız temel bileşenler kırışıklarla mücadele eden, parlaklık veren ve serbest radikallerden korunma sağlayan, ciltte kolajeni uyaran, ince çizgileri en aza indiren ve antioksidanlarla korunma sağlayanlar olmalıdır. Örneğin C vitamini, peptitler, ekstraktlar… Lekelenme, ince çizgiler ve kırışıklıklar da dahil olmak üzere yaşlanma belirtilerini iyileştiren altın bileşen retinol; akne ile savaşan salisilik asit; kızarıklıkları azaltıp ciltte iltihapları yatıştıran niasinamid ve ciltte nemi bağlayan harika bir içerik hyaluronik asit… Dünya çapında birçok kozmetik markasında bu içeriklerle geliştirilmiş cilt serumları bulabilirsiniz. Bu içeriklerin bir çoğunun doğadan elde edilen formları ya da alternatifleri de mevcuttur. Bizim de markamızda tercih ettiğimiz gibi doğal kozmetik markalarında %100 doğal içerikli serumlarda göreceğiniz içeriklere örnek vermek gerekirse: willow bark (söğüt kabuğu özü) ekstraktı (salisilik asit), üzüm çekirdeği (resveratrol), aloe vera, gotu kola, bakuchiol (retinol) gibi…

CİLT SERUMLARI NE ZAMAN ve NASIL KULLANILMALIDIR?

Cilt serumlarının kullanım sıklığı ve oranı her cilt tipinde farklıdır. Ortalamada günde 1-2 kez kullanılmaları önerilir. Fakat retinol gibi bazı etkenler sık kullanıldığında ciltte kuruluk ve tahrişe sebep olabilmektedir. Bu sebeple ilk kez kullanacağınız bir üründe her zaman alerji testi yapmanızı (patch test) ve kullanım sıklığını cildinizdeki reaksiyona bakarak yavaş yavaş arttırmanızı öneririz.

Serumunuzu cilt bakım rutininizde ne zaman uygulamanız gerektiği konusuna değinirsek; ilk kural her zaman cilt temizliğinden sonra ve nemlendirmeden önce uygulanması yönündedir. Bu sayede daha derinden ve etkili bir şekilde cildin alt katmanlarına nüfuz edebilir. Bu yüzden her zaman nemlendiriciden önce serum kullanılmalıdır.

Serumunuzun içeriği de ne zaman uygulanması gerektiğini etkileyecektir. Antioksidan (C vitamini, yeşil çay ve resveratrol) içeren serumlar sabahları uygulanmalıdır, böylece cildinizi gün boyu korumaya yardımcı olabilirler, retinol veya peeling asitleri içeren ürünler (glikolik, laktik veya salisilik), cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirebileceklerinden gece kullanımı için en uygun olanlardır. Nemlendirici serumlar ve benzerleri hem sabah hem de akşam kullanılabilir.

Cilt bakımında genel kural, kullanılacak ürünlerin en inceden en kalına doğru uygulanmasıdır.

SON OLARAK CİLDİNİZE SERUMU NASIL UYGULAMALISINIZ?

Cildimiz özellikle yüzümüz ve göz çevremiz en hassas bölgelerimizdendir. Nazik dokunuşlarla uygulama yapmak cildi tahrişten korur. Damlalıklı serum kullanıyorsanız cam ucunun cildinize temas etmediğinden emin olun, böylece oluşabilecek bir kontaminasyonu da engellemiş olursunuz.

Uygulama: Avucunuzun içine az miktarda (ref: bezelye tanesi kadar) ürün koyun ve cildinize hafif dokunuşlarla pat pat yaparak serumu uygulayın. Boyun bölgenizi de unutmayın!

MC ATELIER serumlarından hangisi cildinize uygun, nasıl uygulama yapmalısınız? Sorularının cevabı bir sonraki blog yazımızda…

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.