Blog

Buhurdan Mumu Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

26/08/2021

Daha önce wax melt adını duymuş muydunuz? Türkçe karşılığı olmadığından biz bu şirin, küçük mumlara “buhurdan mumu” adını verdik. 

(Wax melt) Buhurdan mumu nedir, nasıl kullanılır? daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, okumaya devam edin.

Buhurdan mumu (wax melt) fitili olmayan yani yanmayan bir tür kokulu soya mumudur.  Fitil olmadığından alev de olmaz ve mum yanmaz. Eriyen mumun içeriğindeki koku molekülleri ısı sayesinde buharlaşarak bulunduğu ortamı kokulandırır. Küçük parçalar halinde üretildiğinden zevkinize uygun bir koku doğrultusunda mum seçimi yapmanızı kolaylaştırır, doğal oda kokusu olarak kullanabilirsiniz.

Peki nasıl kullanılır?

Buhurdanın altına bir tealight yerleştirilir ve buhurdanın üst kasesi hafifçe ısıtılır. Bir buhurdan mum alınır ve üst kaseye yerleştirilir. Mum erimeye başladıkça içinde hapsolan koku da serbest kalır ve bulunduğu ortama yayılır. 

Neden buhurdan mumu kullanalım?

Buhurdanda küçük bir mum parçası eriterek, iç mekanınızdaki kokuyu daha sık kontrol edebilir ve zevkinize göre değişiklik yapabilirsiniz. Hatta farklı mumlar kullanarak kendi karışımlarınızı yaratabilirsiniz. 

%100 soya mumu, kuru bitkiler ve saf uçucu yağlar kullanılarak formüle edilir. Sentetik parfümlere, renklendiricilere, boyar maddelere ve parafine yer verilmez. Vegandır ve doğa dostudur.

Bir buhurdan mumunun kokusu ne kadar sürer?

Buhurdan mumunun ortama yaydığı koku iki farklı kategoride değerlendirilir: 

  1. Mum henüz eritilmeden önce katı halde iken ortama yaydığı kokuya “Cold throw” adı verilir. 
  2. Mumun buhurdanda eritilmeye başlanmasından sonra serbest bıraktığı kokuya ise “Hot throw” adı verilir. 

Mumunuzun kokusunun ortama yayılmasını etkileyen birkaç faktörden bahsedelim mi: 

  • Buhurdanınız ne kadar sıcak olursa, kokunuz o kadar yoğun olur.
  • Kullanılan uçucu yağ konsantrasyonu ve mumun miktarı yayılacak kokuyu etkiler.
  • Mumunuzu yerleştireceğiniz buhurdanın üst kasesinin boyutu ve kullanacağınız buhurdan mumunun miktarı uyumlu olmalıdır. 
  • Buhurdan mumlarımızda kullandığımız saf uçucu yağlar, bitkilerin özlerini içeren doğal kokulu, aromatik yağlardır. Fakat bazı mumlarda “fragrance oil” parfüm yağı adı verilen içerikler de kullanılır. Bunlar doğal ve sentetik iki farklı tür kimyasal bileşiklerin bir karışımıdır ve bu sentetik moleküller sayesinde kimi zaman kokuları daha kalıcı olabilmektedir. Fakat aromaterapide kullanılan doğal uçucu yağlar, duygusal ve fiziksel sağlığı teşvik etmek için kullanılırlar. Güçlü aroma molekülleri, mum eridikçe çevredeki havaya yayılır. Solunduğunda, koku yatıştırmaya ve canlandırmaya yardımcı olur. Bu sebeple biz formüllerimizde doğal uçucu yağları kullanırız.

Buhurdan mumunu nasıl saklamalısınız?

Buhurdan mumlarınızı serin, karanlık bir yerde saklamanız koku profilden bir şey kaybetmemelerini, yanma süresini ve koku yayılımını doğrudan etkiler. Özellikle güneş ışığından uzakta saklamanızı tavsiye ederiz. Isıya maruz kalan mumlarda koku profilinde değişiklikler olabilmektedir. Buhurdanda kalan eriyip donan mumunuzu eğer bir süre kullanmayacaksanız tercihen kapalı bir ortamda saklamanızı öneririz.

Buhurdan temizliği nasıl yapılmalıdır?

Artık mumunuzdan koku alamadığınızı hissediyorsanız, mumunuzu değiştirme zamanı gelmiştir. Peki buhurdanda kalan mumu nasıl temizleyebiliriz? Gelin birkaç öneri verelim:

Buhurdanınız halen yanıyor ve sıcak; mumunuz da eriyik formda ise; buhurdan kasenize bir parça pamuk koyun ve pamuğun sıvı haldeki mumu emmesi için bir süre bekleyin. Daha sonra kalan mumu bezle temizleyebilirsiniz.

Eğer mumunuz donduysa, buhurdanınızı tekrar ısıtın, bir spatula veya bıçak yardımıyla alttan hafifçe eriyik hale gelen mum parçasını kaldırın ve kalan sıvı mumu bezle temizleyin.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.