Blog

3R-İleridönüşüm

02/05/2020

REDUCE • REUSE • RECYCLE

Gerek sosyal medya gerekse diğer tüm iletişim kanallarının da desteğiyle son yıllarda çevre bilincimiz ve geri dönüşüm konusundaki farkındalığımız her geçen gün daha da artıyor. Özellikle doğal kozmetik ürünler üreten markalara bu konuda çok iş düşüyor. Seçtiğimiz ambalajlardan tutun kullandığımız hammaddelere ve üretim metotlarına kadar tüm aşamalarda sürdürülebilir çözümler üretmeye ve bu bilinci daha fazla tüketiciye ulaştırılmaya gayret gösteriyoruz. Bu sebeple blogumuzdaki ilk yazımızı bu konuya ayırmaya karar verdik.

Atık azaltmanın en etkili yolu 3R’yi hayatımızın her alanında uygulamak. Gelin birlikte yakından detaylı olarak inceleyelim:

(Reduce) Azaltmak; yeni bir şey satın alırken üreteceğimiz atık miktarının ya da karbon ayak izimizin daha az olmasına dikkat edecek şekilde daha az almak hatta hiç almamak.

(Reuse) Yeniden kullanmak; ürünleri ya da belli başlı parçalarını tekrar kullanmak.

(Recycle) Geri dönüşüm ise atıkları yeni ürünlere dönüştürmek.

Özetle; 3R hedefine etkin bir şekilde ulaşabilmek için öncelikle “azaltmaya”, ardından “yeniden kullanmaya” ve son olarak da “geri dönüştürmeye” odaklanmalıyız. Ne kadar az atık, o kadar daha az yeniden kullanım ve geri dönüşüm demektir.

Bu konuda sorumluluk bahsettiğimiz gibi markalarında ve ürünlerinde doğaya dost yaklaşım sergileyecek üreticilerde ve bu bilinç doğrultusunda seçim yapıp uygulayacak tüketicilerde olmalıdır. Biz de MC ATELIER olarak yeşil ve temiz güzellik sloganını benimsiyoruz. Çünkü bizler ve gelecek nesiller için kadim zamanlarda olduğu gibi doğa tek şifa kaynağı ve ona olabildiğince iyi bakmalıyız.

Peki biz 3R prensibini nasıl uyguluyoruz? Ürünlerimizde mümkün olduğunca geri dönüştürülebilen ve hatta defalarca kullanılabilen cam ambalajlar kullanmayı tercih ediyoruz. Defalarca kullanmaktan bahsettiğimiz ise “ileri dönüşüm” yani upcycling. İşlevselliğini yitirmiş olan eşyaların biraz yaratıcılık ve emekle tekrar kullanışlı hale getirilerek hayata kazandırılması. Çöpe atılmaktan son anda kurtulan bu eşyalar, daha önceki kullanım amaçlarından farklı bir ihtiyacı karşılamak üzere bizimle kalmaya devam ederken; bizler yaratıcılığımızı kullarak bir şey üretmenin mutluluğunu yaşamış oluyoruz. 

Hem atık miktarımızı azaltıyoruz hem de evimizde sevgi duyacağımız eşyalar belirmeye başlıyor. İleri dönüşüm ile üreteceğiniz nesneleri tamamen kendi zevkinize göre, istediğiniz renklerde, şekillerde yapabilirsiniz, hiçbir sınır yok!

İşte size birkaç harika öneri:

1. Makyaj malzemelerinizi düzenleyin:

Evlerimizde en çok düzen gerektiren yerlerden biri şüphesiz makyaj masalarımızdır. Etiketini çıkardığınız ve güzelce yıkayıp kuruttuğunuz krem kavanozlarını küçük saklama kaplarına dönüştürebilirsiniz. Yüzükler, küpeler, bilezikler, pamuklar, saç tokaları ve hatta düğmeler, toplu iğneler… Tüm bunları saklayabilir ve hatta küçük boyutlu kavanozları seyahatlerinizde yanınızda taşıyabilirsiniz. 

2. Mutfak dolaplarınızı düzenleyin:

Düzen gerektiren yerlerden biri daha. Gıdaya uygun krem kavanozlarına cam kalemiyle adını yazacağınız baharatlarınızı, çay karışımlarınızı ve hatta kuru yemişlerinizi koyabilirsiniz.

3. Saksı & Vazolar yapın:

Hepimizin evinde küçük süs bitkileri ya da kaktüsler vardır. Krem kavanozlarınıza birkaç sukulent dikip dekoratif özel bir köşe yapmaya ne dersiniz? Yüz temizleme ya da gül suyu şişelerini de çiçek vazosu olarak rahatlıkla kullanılabilir ve yapacağınız sukulent köşesine ekleyebilirsiniz.

4. Kendi oda kokunuzu tasarlayın:

Yüz temizleme jeli ya da gül suyu şişelerini doğal oda kokularına çevirin. Tatlı badem yağı ya da jojoba yağı gibi kokusuz taşıyıcı yağ koyduğunuz şişelerinize sevdiğiniz uçucu yağlardan birkaç damla ekleyip bambu çubuklar koyun ve tamamen doğal, sağlıklı kokularla odalarınızı mis gibi kokulandırın.

5. Böcek kovucu & Antimikrobiyal spreyler yapın:

Gül suyu şişenizde özellikle yaz ayları için sivrisinek kovucu bir karışım hazırlayabilirsiniz. Virüslere karşı evde kendiniz uygulayabileceğiniz bir reçete ile el dezenfektanı yapabilir ve çantanızda da rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

MC ATELIER kavanozlarını ileri dönüştürebileceğiniz farklı önerileri sizlerle paylaştık. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi bu konuda sınır yok. Siz de yaratıcılığını ortaya çıkarın ve fikirlerinizi #mcatelierileridönüşüm hashtag’i ile paylaşmayı unutmayın. 

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.